راهکار های مفید برای افزایش سرعت سیستم

راهکار های مفید برای افزایش سرعت سیستم

- دراخبار فناوری
1000
0
co5863

1-متوقف کردن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم
اگر رایانه شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را متوقف کنید، رایانه سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمت هایی که با پخش آهنگ همراهند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمت هایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، علامت بزنید. سپس از منوی Name که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب کنید.

2-از کار انداختن  دستور اجرای اتوماتیک برنامه ها
بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند.که شما واقعا به همه ی آن ها احتیاج ندارید ، برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig را اجرا کنید. از طریق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.

3-پاک کردن برنامه ها
شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download می کنید. برای پاک کردن آنها باید از برنامه Uninstall استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا کنید.
برنامه ای را که می خواهید پاک کنید،انتخاب کنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از رایانه شما پاک خواهد شد.

4-ایمیل های قدیمی را پاک کنید.
ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت رایانه را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر نیاز ندارید، پاک کنید.

5- Defragment کردن هارد
با دستور Defragment، هارد رایانه خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت رایانه شما بالا خواهد رفت. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را کلیک کنید.
نکته: پس از شروع عمل Defragment، رایانه را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.

6-عکس زمینه را غیر فعال کنید.
این عکسها با وجود جذابیتی که دارند قدرت و سرعت رایانه را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب کنید.

7- فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید.
در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser مثلاً (Internet Explorer) کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می دهد. این کار، عمل جستجو را سریع تر می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت رایانه را کم می کند. بنابراین، بهتر است که این فایل ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies کلیک کنید.

8- کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در رایانه ذخیره می شوند.
پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً خسته کننده است . شما می توانید Cashe خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.
برای این کار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار 1MB تنظیم کنید.

9- بروز کردن ویندوز
شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، می توانید درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download کنید. از منوی استارت، قسمت Windows update را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی رایانه شما update خواهد شد.

10-استفاده از نرم افزارهای افزایش سرعت رایانه

می توانید از نرم افزارهایی مانند speed up my pc استفاده کنید. این نرم افزارها با مدیریت حافظه رایانه و بهینه کردن عملکرد آن سرعت رایانه شما را تا حدی بالا می برند.

11-از نبود ویروس در رایانه تان مطمئن شوید

بسیاری از ویروس ها با تکثیر یا حذف فایل های مختلف در روند اجرای ویندوز اختلال ایجاد می کنند که این مسئله باعث کم شدن  سرعت کامپیوتر می شود.

نکته:  نصب آنتی ویروس به تنهایی برای محافظت از رایانه شما کافی نیست بلکه باید آنتی ویروس را به صورت مداوم به روز (update  ) کنید و در وارد شدن به سایتها دقت کنید و نیز هر نامه و یا فایلی را باز نکنید.

12-از آنتی ویروس کم حجم و متناسب با سخت افزار رایانه خود استفاده کنید.

بسیاری از آنتی ویروسها بخش قابل توجهی از cpu را اشغال کرده و به این ترتیب سرعت رایانه را بسیار پائین می آورند.اگر cpu رایانه شما قدرت زیادی ندارد حتما در انتخاب  آنتی ویروس دقت کنید.

13-از هماهنگی سخت افزارهای رایانه تان با هم و نیز با نرم افزارهایی که روی رایانه تان نصب می کنید اطمینان حاصل کنید.

اگر خودتان قصد جمع آوری قطعات رایانه را دارید از هماهنگی سخت افزارها با هم اطمینان حاصل کنید .توجه داشته باشد که  بسیاری از مارک های معروف با هم هماهنگ نیستند و همین باعث کاهش سرعت رایانه می شود.بنابر این اگر رایانه تان از همان ابتدا سرعت خوبی نداشت به هماهنگ نبودن قطعات سخت افزار با هم شک کنید.

گذاشتن یک جواب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *